लिज ट्रस बेलायतका नयाँ प्रधानमन्त्री


२१ भाद्र २०७९, मंगलवार १२:०५ मा प्रकाशित

झापा ।    बेलायतमा नयाँ प्रधानमन्त्रीका रुपमा आज लिज ट्रस नियुक्त हुनुहुने भएको छ ।

४७ वर्षीया नेतृ ट्रसलाई बेलायती महारानी एलिजाबेथ द्वितीयाले औपचारिक रुपमा प्रधानमन्त्री नियुक्त गर्न लाग्नुभएको हो । उहाँले दुई महिनाअघि नै राजीनामा गरेका प्रधानमन्त्री बोरिस जोनसनलाई प्रतिस्थापन गर्नुहुनेछ ।

सत्तारुढ कन्जरभेटिभ पार्टीको नेताका लागि भएको प्रतिस्पर्धाको अन्तिम चरणमा ऋषि सुनाकलाई ठूलो मतान्तरले पराजित गरी ट्रस विजयी हुनुभएको हो ।

बेलायतको ५६औँ प्रधानमन्त्री बन्न लागेकी ट्रस त्यहाँको तेस्रो महिला प्रधानमन्त्री समेत बन्नुहुनेछ । यसअघि मार्गरेट थ्याचर र टेरिसा मे प्रधानमन्त्री बन्नुभएको थियो । ट्रसले कर कटौती गर्ने आफ्नो प्रतिबद्धता लागू गर्ने र बेलायतलाई मन्दीमा जानबाट रोक्ने प्रतिबद्धता समेत जनाउनुभएको छ ।

बोरिस जोनसन नेतृत्वको सरकारमा उहाँ परराष्ट्रमन्त्री हुनुहुन्थ्यो । यस्तै टेरिसा मे र डेभिड क्यामरनको सरकारमा पनि मन्त्रीका रुपमा काम गरिसक्नुभएको थियो । बोरिस जोनसन कोभिड नियम उल्लङ्घन लगायत विभिन्न विवादमा तानिएपछि राजीनामा दिन बाध्य हुनुभएको थियो ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here